Immersja, otaczanie… o co chodzi?

Otaczanie, czyli immersja, to metoda nauczania, w której język obcy staje się naturalnym środowiskiem komunikacji. Chodzi o to, aby dziecko miało ciągły kontakt z językiem angielskim, co pozwala mu na intuicyjne przyswajanie słownictwa, gramatyki oraz akcentu. Dzięki immersji dzieci uczą się języka w sposób zbliżony do nauki języka ojczystego, poprzez słuchanie, mówienie i uczestniczenie w codziennych sytuacjach, co zwiększa skuteczność i naturalność nauki.

Otaczanie przez
GADANIE

Gadanie, to ta najważniejsza część 🙂 Jeśli chcesz pomóc dziecku w tym, by było ono dwujęzyczne, musisz do niego mówić. Dużo. Często. Zadawać pytania. Tłumaczyć. Nie zastanawiać się, czy rozumie, czy nie rozumie, tak jakbyś mówiła po polsku. Otaczaj swoim głosem i swoim akcentem, nie przejmuj się tym, że nie jest on idealny. Wierz mi, że angielski przedszkolanek z którymi Twoje dziecko ma do czynienia (lub będzie miało za jakiś czas) nie jest lepszy od Twojego.

Otaczanie przez
ŚPIEWANIE

Śpiewanie to droga na skróty, naprawdę! W każdym języku. Śpiewaj, powtarzaj te same piosenki, śpiewaj i uśmiechaj się. Przez śpiewanie zobaczysz, jak szybko dziecko łapie pierwsze słowa. Jak śpiewasz „low” czy „high” klaskając jednocześnie i pokazując, dziecko bardzo szybko powtórzy i przede wszystkim zrozumie, co znaczą te słowa.

Otaczanie przez
KSIĄŻECZEK CZYTANIE

Przez książeczki dziecko poznaje mnóstwo nowych słów w kontekście. Poznaje prawidłową budowę zdań, struktury gramatyczne (bez uczenia się gramatyki). Czytanie samo w sobie wspiera rozwój językowy i poznawczy, wspomaga pamięć, ćwiczy koncentrację uwagi, wspiera mowę i język.

Jeśli jesteś jedyną osobą, która mówi do dziecka po angielsku, to dzięki książeczkom dziecko ma okazję poznawać dialogi i zwroty, których może samodzielnie używać w różnych sytuacjach

Otaczanie przez
PODCASTÓW SŁUCHANIE

Jeśli jeszcze tego nie robiłaś – zrób eksperyment. Przez kilka dni z rzędu słuchaj podcastów po angielsku w tle. Jeśli możesz się skupić na podcaście, to idealnie – możesz powtarzać za prowadzącym, możesz robić tzw. shadowing, czyli mówienie na głos jednocześnie z prowadzącym.

Zatem jeśli czujesz, że musisz pracować nad swoim angielskim – słuchaj angielskich podcastów w każdej wolnej chwili, najlepiej odtwarzając jeden podcast kilka razy, tak aby utrwalić słownictwo i zwroty i powtórzyć je wielokrotnie. Bardzo szybko zauważysz efekty w postaci lżejszej mowy! Udowodnione 🙂 Dzięki temu łatwiej będzie Ci być konsekwentną w mówieniu do dziecka.

Otaczanie przez podcastów słuchanie jest też dla dziecka. Szczególnie w polskim domu, gdzie raczej dziecko nie ma możliwości osłuchania się z np. dialogami po angielsku, warto po prostu te dialogi włączać w tle.

Otaczanie przez
BAJEK OGLĄDANIE

Bajki tworzone są z myślą o dzieciach. Wybierz takie, w których znajdziesz dużo dialogów, dostosowanych do Twojego dziecka. Dziecko uczy się w ten sposób „dziecięcego” słownictwa, np. że kiedy bawi się w piaskownicy i klepie babkę, mówi „pat, pat, pat!”

Ponadto bajki przedstawiają sytuacje, z którymi dzieci spotykają się na co dzień oraz pokazują komunikację z rówieśnikami, uczą relacji.

Pamiętaj jednak, że do co najmniej 3 roku życia dzieci nie powinny oglądać bajek.

Otaczanie przez
WSPÓLNE GRANIE, BAWIENIE, BLISKOŚCI PRAKTYKOWANIE

To doskonały sposób na naukę w naturalnym, przyjemnym kontekście. Angażując dzieci w gry, takie jak puzzle, klocki, gry planszowe czy interaktywne aplikacje edukacyjne, możemy wprowadzać nowe słownictwo i struktury gramatyczne w sposób, który jest dla nich interesujący i motywujący.

Na przykład układanie puzzli – czy wiesz, że podczas tej prostej zabawy możesz użyć nawet 100 różnych zwrotów i za każdym razem urozmaicać Waszą komunikację dodając nowe wyrażenia i określenia?

Otaczanie przez
NIEUSTANNE RYMOWANIE

Rymowanki, tak jak piosenki, zapadają w pamięć dzięki powtarzalnym wzorom dźwiękowym. Dzieci szybko uczą się w ten sposób nowych słów i reagują na „melodię” rymu.

Nie mamy tu na myśli tylko rymowanek dla dzieci, wierszyków, ale szukanie rymów w naszej codzienności.

Np. „Let’s hang it up on a drying rack!” 🙂 Spróbuj zarymować ten tekst, kiedy wieszacie pranie kilka razy. Zobacz, jak szybko dziecko połączy melodię tego prostego rymu z czynnością.

Otaczanie przez
HABIT TRACKERA UZUPEŁNIANIE 🙂

Pobierz Habit Tracker i codziennie zaznaczaj aktywności, które udało Ci się wpleść w Waszą codzienność. Nie musisz codziennie odhaczać każdego punktu, ale dbaj o to, żeby Wasza plansza była jak najbardziej zielona. Daj znać, jeśli chciałabyś otrzymać pusty Habit Tracker, żeby wykonać sobie taki habit tracker dla siebie z innymi nawykami, które chciałabyś śledzić (napisz na kontakt@mamaodgadania.pl)

Shopping Cart