Immersja, otaczanie… o co chodzi?

Poczytaj krótko o tym, czym jest otaczanie, jak otaczać, co robić, a następnie kliknij w element , który Cię interesuje i sprawdź więcej.

Stwórz plan na najbliższy tydzień. Plan „otaczania”. Wybierz po 2-3 punkty na każdy dzień. Np. piosenka, książeczka i rym.

W kolejny dzień: piosenka, bajka, książeczka.

Gadaj codziennie, ale to też możesz zaplanować!

Otaczanie przez
GADANIE

Gadanie, to ta najważniejsza część 🙂 Jeśli chcesz pomóc dziecku w tym, by było ono dwujęzyczne, musisz do niego mówić. Dużo. Często. Zadawać pytania. Tłumaczyć. Nie zastanawiać się, czy rozumie, czy nie rozumie, tak jakbyś mówiła po polsku. Otaczaj swoim głosem i swoim akcentem, nie przejmuj się tym, że nie jest on idealny. Wierz mi, że angielski przedszkolanek z którymi Twoje dziecko ma do czynienia (lub będzie miało za jakiś czas) nie jest lepszy od Twojego.

Otaczanie przez
ŚPIEWANIE

Śpiewanie to droga na skróty, naprawdę! W każdym języku. Śpiewaj, powtarzaj te same piosenki, śpiewaj i uśmiechaj się. Przez śpiewanie zobaczysz, jak szybko dziecko łapie pierwsze słowa. Jak śpiewasz „low” czy „high” klaskając jednocześnie i pokazując, dziecko bardzo szybko powtórzy i przede wszystkim zrozumie, co znaczą te słowa.

Otaczanie przez
KSIĄŻECZEK CZYTANIE

Przez książeczki dziecko poznaje mnóstwo nowych słów w kontekście. Poznaje prawidłową budowę zdań, struktury gramatyczne (bez uczenia się gramatyki). Czytanie samo w sobie wspiera rozwój językowy i poznawczy, wspomaga pamięć, ćwiczy koncentrację uwagi, wspiera mowę i język.

Jeśli jesteś jedyną osobą, która mówi do dziecka po angielsku, to dzięki książeczkom dziecko ma okazję poznawać dialogi i zwroty, których może samodzielnie używać w różnych sytuacjach

Otaczanie przez
PODCASTÓW SŁUCHANIE

Jeśli jeszcze tego nie robiłaś – zrób eksperyment. Przez kilka dni z rzędu słuchaj podcastów po angielsku w tle. Jeśli możesz się skupić na podcaście, to idealnie – możesz powtarzać za prowadzącym, możesz robić tzw. shadowing, czyli mówienie na głos jednocześnie z prowadzącym.

Zatem jeśli czujesz, że musisz pracować nad swoim angielskim – słuchaj angielskich podcastów w każdej wolnej chwili, najlepiej odtwarzając jeden podcast kilka razy, tak aby utrwalić słownictwo i zwroty i powtórzyć je wielokrotnie. Bardzo szybko zauważysz efekty w postaci lżejszej mowy! Udowodnione 🙂 Dzięki temu łatwiej będzie Ci być konsekwentną w mówieniu do dziecka.

Otaczanie przez podcastów słuchanie jest też dla dziecka. Szczególnie w polskim domu, gdzie raczej dziecko nie ma możliwości osłuchania się z np. dialogami po angielsku, warto po prostu te dialogi włączać w tle.

Otaczanie przez
BAJEK OGLĄDANIE

Bajki tworzone są z myślą o dzieciach. Wybierz takie, w których znajdziesz dużo dialogów, dostosowanych do Twojego dziecka. Dziecko uczy się w ten sposób „dziecięcego” słownictwa, np. że kiedy bawi się w piaskownicy i klepie babkę, mówi „pat, pat, pat!”

Ponadto bajki przedstawiają sytuacje, z którymi dzieci spotykają się na co dzień oraz pokazują komunikację z rówieśnikami, uczą relacji.

Pamiętaj jednak, że do co najmniej 3 roku życia dzieci nie powinny oglądać bajek.

Otaczanie przez
NIEUSTANNE RYMOWANIE

Rymowanki, tak jak piosenki, zapadają w pamięć dzięki powtarzalnym wzorom dźwiękowym. Dzieci szybko uczą się w ten sposób nowych słów i reagują na „melodię” rymu.

Nie mamy tu na myśli tylko rymowanek dla dzieci, wierszyków, ale szukanie rymów w naszej codzienności.

Np. „Let’s hang it up on a drying rack!” 🙂 Spróbuj zarymować ten tekst, kiedy wieszacie pranie kilka razy. Zobacz, jak szybko dziecko połączy melodię tego prostego rymu z czynnością.

Otaczanie przez
BAWIENIE, GRANIE, WSPÓLNE CZASU SPĘDZANIE 🙂

Otaczanie przez
ŚPIEWANIE

Otaczanie przez
GADANIE

Otaczanie przez
KSIAŻECZEK CZYTANIE

Otaczanie przez
NIEUSTANNE RYMOWANIE

Shopping Cart